Kvepalai ir sapnai

Publikuota 2020-09-05

Kvapo poveikis gali būti gyvybės ar mirties svarbos jei nusikelsime į tolimus laikus, nes pirkmykščiui žmogui jis galėjo reikšti tiek maisto, tiek priešų užuodimą, taigi ir išgyvenimą. Ir šiandien kvapas mums labai svarbus, nes daro didelę įtaką emocijoms, fizinei ir psichinei sveikatai. 

Sakoma, kad sapnuose kvapų motyvas aplanko retai. Tačiau kvapas aplinkoje, kurioje miegame gali lemti kokie sapnai aplankys. Miegamajame prieš miegą papurškus gėlių aromato lems, kad sapnai bus malonesni, negu išvis be jokių kvapų ar užuodžiant nemalonius kvapus. Skaičiuoama, kad sapnai su kvapais būdingi maždaug 1 sapnui iš 1000, nes mes kur kas dažniau sapnuojame apie kasdieninius įvykius, pomėgius, matytus vaizdus.

Apie tai, kad prieš miegą pauosčius kvepiančių gėlių galima sapnuoti malonesnius sapnus, Heidelbergo universiteto Miego sutrikimų centro specialistai atliko eksperimentą. Jo metu sutikę savanoriai prieš miegą buvo veikiami gėlių, vandenilio sulfido kvapais arba jokiais. Rezultatai parodė, kad dalyvių sapnai naktį, tiksliau jų emocinis turinys, buvo susijęs su užuostais aromatais. Tie, kurie užuodė malonius kvapus, lyginant su tais, kurie neužuodė nieko, patyrė malonesnius sapnus. Štai sieros kvapas išprovokavo košmarus. 

Kvapai veikia mūsų miegą, nemigą ir stresą. Kad nemigos, nerimo, streso ir pooperacinio skausmo atvejais gali padėti levandos. Levandų, vanilės, kavos, rožių aromatai tai pat gali padėti minėtais atvejais. Tai tyrė ir įrodė atlikti tyrimai Merilendo universiteto, Kalifonijos, Vokietijos, Tailando specialistų.

Aromaterapija levandomis gali sulėtinti nervų sistemos veiklą, pagerinti miego kokybę, skatinti atsipalaidavimą ir pakelti nuotaiką nuo miego sutrikimų kenčiantiems žmonėms. Kavos kvapas taip pat gali turėti raminantį poveikį. Ramina ir vanilės aromatas. Rožių aromatas reguliuoja kvėpavimą ir kraijospūdį. Taigi šie kvapai - levandos, vanilė, kava, rožės - gali padėti esant nemigai ir stresui.

Dažniausiai kai uostome gėlę užuodžiame vienokį aromatą, dar kitoks būna džiovintų gėlių ir dar kitoks uostant gautą ekstraktą ar eterinį aliejų. Kvepaluose ir kūno prežiūros produktuose jis būna dar kitoks. Svarbu, kad aromatai mūsų neerzintų, patiktų, kad juos galėtume užpurkšti ant rūbų, patalynės. Pasirinkę mėgstamus gėlių šeimos aromatus pasikvieskime malonesnius sapnus.